انواع مته برای پیچ و رولپلاک سنگ در شرکت جهان استوار

مته های پیچ و رولپلاک سنگ استوار، مناسب و مخصوص این کار استفاده کنید. استفاده از مته های مناسب برای ایجاد سوراخ بر روی سطح سنگ نما، باعث می شود تا به سنگ آسیب وارد نشود و کیفیت و ایمنی در کار بالا رود. و ایجاد سوراخ بر روی سنگ نما، برای محکم کردن سنگ و یا سرامیک است.

آشنایی با مته های پیچ و رولپلاک سنگ

استفاده از مته های پیچ و رولپلاک سنگ که مخصوص سنگ کاری می باشد، بسیار در روند کار موثر می باشد. مته های پیچ و رولپلاک سنگ را سنگ الماسه می نامند که برای سوراخ کاری سنگ استفاده می شود و به شکل ساده و چهار شیار است. استفاده از مته هایی که برای سنگ نمی باشد، باعث می شود که سنگ خراب شود و یا موفق به سوراخ کردن سنگ نشوید. استفاده از پیچ و رولپلاک در سنگ نیز مته مخصوص به خود را دارد که جنس و سایز مته برای پیچ رولپلاک، مته های ۷ می باشد که ۴ دارای شیار می باشد. که به چهار شیار نیز معروف است. پیچ و رولپلاک با سایز پنج سانتی متری برای این مته مناسب می باشد. انواع مته برای پیچ رولپلاک وجود دارند که در ادامه به نوع و مارک مته برای پیچ و رولپلاک سنگ نیز اشاره خواهد شد.

مته های پیچ و رولپلاک سنگ
مته چیست؟

مته از ابزار هایی می باشد که همیشه با دریل همراه است و به صورت همزمان استفاده می شوند. مته به صورت شکل ظاهری، جزء ابزار های باریک می باشد که در بالای دریل قفل می شود و یا به عبارتی پیچ می شود. روش کار آن این است که با استفاده از دریل و روشن شدن دریل و چرخش بالا می تواند سوراخ روی سطوح هایی مانند دیوار و یا سنگ و یا بتن و همچنین آهن و چوب ایجاد کند. برای ایجاد سوراخ در سطوح مختلف از مته های مختلف نیز استفاده می شود. مثلا برای سوراخ بر روی آهن از مته ههای بلند و همچنین برای سطوحی با ضخامت کمتر از مته های کوتاه استفاده می شود که در این مقاله در مورد انواع مته ها برای آشنایی بیشتر اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با انواع مته های پیچ و رولپلاک سنگ

۱. مته چوب:
برای ایجاد سوراخ در چوب، از مته های مخصوص این کار استفاده می شود که در واقع به آن مته چوب می گویند. این نوع مته در صنایع دیگر که در زمینه چوب می باشد نیز کاربرد دارد. مانند صنایع چوب. قیمت این نوع از مته نسبت به مته های آهنی کمتر می باشد. و در واقع ارزان تر هستند.

۲. مته گرانیت:
یکی از سنگهای پر کاربرد در صنعت ساختمان سنگ گرانیت می باشد. اما به دلیل وزن زیاد این سنگ، برای ایجاد سوراخ بر روی این سنگ، دریل کاری نیاز است و این کار مستلزم رعایت نکاتی می باشد. این سنگ دارای ضخامت زیادی می باشد و در هنگام ایجاد سوراخ بر روی سنگ با دریل داغ می شود و استفاده از آب برای اینکه سنگ خنک شود و به آن آسیبی وارد نشود انجام می شود.

۳. مته آلومینیوم:
مته آلومینیوم مته ای است که برای ایجاد سوراخ بر روی سطوح فلزی استفاده می شود. این مته برای فلزاتی همچون آلومینیوم و مس و فلزات دیگر بسیار مناسب است و کاربرد زیادی دارد. ولی از آنجایی که فلز از جنس سختی می باشد برای ایجاد سوراخ از دور تند دریل استفاده می شود.

۴. مته کبالت:
یکی دیگر از انواع مته، مته کبالت می باشد . این مته شباهت زیادی به مته آهن دارد ولی با کاربرد های بیشتر. یکی از ویژگی های مته کبالت مقاوم بودن در برابر حرارت می باشد. این مته برای ایجاد سوراخ در فولاد ها به کار می رود.

۵. مته کونیک:
از دیگر مته های موجود، مته کونیک می باشد که دارای سایز بزرگی است و برای ایجاد سوراخ در چوب و فلز بکار می رود. هنگام کار با این مته حرارت بالایی تولید می کند.

۶. مته برگی:
از پرکاربردترین مته های است که در بین مته های دیگر استفاده بالایی دارد. این مته در سایز های ۲۰ و ۲۲ می باشد. این متن برای ایجاد سوراخ به سایز بزرگ در چوب استفاده می شود. از این مته برای ایجاد سوراخ در قفل ها و لولا نیز کاربرد دارد.

۷. مته گرد بر:
یکی از مته های پر کاربرد در صنایع چوب می باشد. از این نوع مته برای ایجاد سوراخ در یراق آلات و همچنین سقف برای نصب تجهیزات مانند روشنایی و کابل کشی در ساختمان و … به کار می رود. این مته در سایز و اندازه های مختلف وجود دارد و میتوان کار های مختلفی با آن انجام داد. این مته با استوانه ای که به صورت توخالی و لبه دندانه دار به دریل وصل می شود، برش دایره وار بر روی قطعات ایجاد می کند.

۸. مته الماسه:
یکی از مناسب ترین مته ها برای ایجاد سوراخ در سنگ نما، مته الماسه می باشد. این نوع مته با استفاده از دریل هیلتی و حالت چکشی دریل سنگ را سوراخ می کند. این مته با دریل هیلتی برای ایجاد سوراخ در سنگ، آسیبی وارد نمیکند و مشکلی همچون ترک و شکستگی در سنگ ایجاد نمیکند. در این خصوص استفاده از دریل مخصوص نیز تاثیر گذار می باشد.

۹. مته فلز:
این مته برای ایجاد سوراخ در فلزات نرم کاربرد دارد. فلزاتی همچون آلومینیوم که از انعطاف بیشتری برخوردار هستند و در واقع نرم تر می باشند.

 

سایز مناسب مته برای سنگ نما جهان استوار

برای اینکه بتوانیم بر روی سطح سنگ نما، سوراخ ایجاد کنیم باید از مته های پیچ و رولپلاک سنگ که مخصوص این کار می باشد استفاده کنیم. چون سایز مته و همچنین جنس مته در ایجاد سوراخ بر روی سطح سنگ نما بسیار تاثیر گذار می باشد. همچنین بر کیفیت کار نیز موثر است. مته های پیچ و رولپلاک سنگ مناسب برای نما ساختمان، در سایز های مختلف می باشد که نقش مهمی در ایجاد سوراخ بر روی سنگ دارند. مته در ایمنی و کیفیت نماکاری در ساختمان بسیار تاثیر گذار است. یکی از روش های محکم کردن سنگ نما بر سطح دیوار در نماکاری با سنگ، پیچ و رولپلاک کردن سنگ می باشد که از طریق ایجاد سوراخ توسط مته و دریل صورت می گیرد. یکی از دلایلی که سنگ نما را پیچ و رولپلاک می کنند، سقوط سنگ هنگام شرایط جوی طبیعت، مانند سیل و زلزله و … می باشد. بر همین اساس به این نتیجه میرسیم که اندازه سایز و همچنین کیفیت مته های پیچ و رولپلاک سنگ در ایجاد سوراخ بر روی سنگ نمای ساختمان بسیار مهم می باشد.

 

ویژگی مته های پیچ و رولپلاک سنگ

برای استفاده از مته های پیچ و رولپلاک سنگ، برای سنگ نمای ساختمان، باید شناخت کافی در مورد مته انتخابی داشته باشیم. باید بدانیم که طول قطر یک مته مناسب برای ایجاد سوراخ در سنگ چقدر است. بهترین اندازه و سایز مناسب برای مته سایز شماره ۷ می باشد. باید توجه داشت که غیر از این مته اگر انتخاب شود احتمال آسیب رساندن به سنگ نما نیز می باشد. نکته دیگر که حائز اهمیت است، طول مته می باشد که با ضخامت سنگ سنجیده می شود. برای ایجاد سوراخ در سنگ طول ۶ متر را در نظر می گیرند. در واقع طول مته باید ۱۱ سانت باشد که ۶ سانتی متر آن در سنگ ایجاد سوراخ بکند. با توجه به اینکه اگر ایجاد سوراخ بیشتر از حد مجاز باشد، احتمال خطر و همچنین خطا را بیشتر خواهد کرد.

مته الماسه

باید بدانیم که الماس بودن نوک مته یکی از نکاتی است که با توجه به نوع سنگ در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که برای سنگ هایی که احتمال آسیب پذیری بیشتری دارند و در واقع حساس تر هستند مانند سنگ ترامیت و یا مرمریت و سنگهای دیگر مانند تراورتن، از مته های چهار الماسه استفاده می شود. و برای سنگهای سرسخت تر و یا به اصطلاح محکم تر، از مته های دو الماسه که به صورت چهار شیار می باشند استفاده می شود. بر همین اساس پیچ و رول پلاک مناسب مته و سنگ نیز انتخاب می شود.

 

ابزار های مناسب برای ایجاد سوراخ بر روی سطح سنگ نما

برای اینکه بتوانیم روی سنگ نما ایجاد سوراخ مناسب داشته باشیم و به سنگ آسیب وارد نشود و همچنین پیچ و رولپلاک مناسب سوراخ ایجاد شده را بکار ببریم باید از ابزار های مناسب برای ایجاد سوراخ استفاده کنیم.
_ دریل مخصوص ایجاد سوراخ که از قدرت بالایی برخوردار باشد
_ مته های پیچ و رولپلاک سنگ که مخصوص ایجاد سوراخ بر روی سنگ نما باشد
_ سایز مناسب مته مخصوص این کار
_ جنس مته و همچنین کیفیت آن
_ رولپلاک مخصوص سایز سوراخ ایجاد شده

رولپلاک چیست؟

رولپلاک از ابزارهایی می باشد که کاربرد زیادی دارد و در انواع صنایع از آن استفاده می شود. صنایعی مانند، ساختمان سازی و تابلو سازی و همچنین نصب وسیله هایی چون هواکش و داکت در ساختمان و در حقیقت باید گفت در اکثر مواقع جاهایی که یک پیچ مورد استفاده قرار می گیرد رول پلاک نیز کاربرد دارد. و در واقع رولپلاک وظیفه دارد قطعات گوناگون را بهم متصل کند. در نمای ساختمان ها هنگام پیچ و رولپلاک سنگ کاربرد دارد. در ادامه به انواع رولپلاک اشاره خواهیم داشت.
انواع رولپلاک
۱. رولپلاک ساده
۲. رولپلاک لبه دار
۳. رولپلاک شاخک دار
۴. رولپلاک خاردار
۵. رولپلاک پروانه ای