راپل کار

با گذشت زمان و پیشرفت های تکنولوژی انجام کلیه ی کارهای مربوط به نمای ساختمان توسط عملیات راپل کاری صورت می پذیرد. زیرا استفاده از این روش دارای مزایای فراوانی است که می توان آن را جایگزین مناسبی برای استفاده از روش سنتی داربست قرار داد.

در روش استفاده از راپل ،عملیات اجرایی در نمای ساختمانی به طور سایلنت و بی سر صدا انجام می شود و مزاحمتی برای همسایگان مجاور، و یا مشکلی در رفت و آمد و ازدحام و تردد شلوغی شهر نخواهد داشت و به هیچ عنوان سد معبر و ترافیکی را به وجود نمی آورد.

درضمن هزینه و زمان اضافی برای نصب داربست وجود ندارد. زیرا کار با طناب و ابزار استاندارد بدون داربست در کوتاهترین زمان ممکن در ارتفاعات توسط نیروی ماهر و دوره دیده انجام می گردد. به همین دلیل به نظر نمی رسد تا مدتی دیگر فعالیت های مربوط به نما توسط داربست عمری در میان امور ساختمانی داشته باشد. بهترین پیشنهاد ما به شما این است که برای انجام هر عملی، راپل را به داربست ترجیح دهید. در ادامه ی مطالب در این باره به توضیح بیشتری خواهیم پرداخت.

 

راپل کار کیست؟

راپل کار فردی است که شیفته ی کار در ارتفاع می باشد و بدون هر گونه ترس و اضطرابی بر روی طناب محکم تسلط لازم برای انجام عملیات مختلف نمای ساختمانی را دارا می باشد. این فرد دارای سلامتی روحی، جسمانی می باشد که به تایید شرکت های معتبر خدمات نما رسیده است و همچنین دوره های آموزشی مربوط به راپل کاری را دیده و موفق به اخذ مدرک بین المللی کار در ارتفاع می باشد.

اما راپل کاری امروزه جز یکی از پر رونق ترین مشاغل دنیا به شمار می رود و بسیاری از جوانان به خاطر درآمد بالای راپل و علاقه ای که به شغل راپل کاری و هیجانات بالا رفتن از ارتفاعات را دارند به سمت این حرفه گرایش بسیاری پیدا نمودند و اما پیوستن به این شغل تنها از راه استخدام در شرکتهای معتبر خدمات نما در سراسر کشور امکان پذیر می باشد.
تفاوت فرد مبتدی در انجام عملیات راپل با فرد حرفه ای در چیست؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم که راپل کار مبتدی، چون تازه وارد این حرفه شده باید آموزش ببیند که روی هوا معلق است و این کار تا ساعتها طول خواهد کشید. در نظر بگیرید که در طی این زمان راپل کار نباید حرکتی اضافی انجام دهد. زیرا کوچکترین حرکت اضافی تعادلش را بهم میزند. اما فرد حرفه ای دوره دیده با تجربه با سالها کار در این زمینه، به کمک طناب زیر ران، وزیر شانه در بخش ارتفاع ثابت می گردد و با استفاده از پاهای خود می تواند حرکت کند ویا با چسباندن آن روی نما ثابت گردد. در این حین می تواند با استفاده از دستان خود ابزار کار در ارتفاع را حمل و یا با آن کار کند.

 

راپل کاری

کار در ارتفاع با طناب

 

راپل چیست؟

در تعریف واژه ی راپل، به معنی دسترسی به کمک طناب محکم، بدون داربست به همه ی نقاطی است که هر کارگر عادی قابلیت دسترسی پیدا کردن به آن نقاط دور، را نخواهد داشت.

READ  گچکاری ساختمان و ابزار در کوتاه ترین زمان در تهران و کرج و شهرستانها

اما دسترسی به این نقاط توسط افراد حرفه ای راپل کار به آسانی انجام خواهد گرفت.

 

چه کسی مسئول کار در ارتفاع می باشد؟

بنابه قوانین و مقررات WORK AT HEIGHT 2005 برای جلوگیری از فوت و جراحات ناشی از سقوط از ارتفاع برای کارگران کار در ارتفاع رعایت اصول و مواردی به ثبت رسیده که در اصل از کارگران حمایت می گردد تا در برابر هر گونه حادثه احتمالی درامان بمانند و اگر این اصولات به درستی رعایت نشود ،مسئولیت به وجود آمدن هر گونه اتفاق ناگوار برای کارگران کار در ارتفاع به عهده ی مدیران ساختمانی، مدیران تاسیسات، صاحبان و مالکان ساختمانی و هر فرد دیگر که مدیریت کار در ارتفاع را به عهده دارد خواهد گرفت.

شرکتهای خدمات نمای معتبر، امروزه کار گران کار در ارتفاع را زیر پوشش بیمه مسئولیت حوادث قرار دادند تا آنها در کمال آرامش خاطر و اطمینان به کار در ارتفاعات بپردازند.
برای تبدیل به یک فرد پر مهارت و بندباز با تسلط بر روی طناب در ارتفاعات، رعایت موارد زیر ضروری است:
1-ابتدا فرد باید کار با طناب را به خوبی یاد بگیرد.

آموزش لازم را برای کار کردن با طناب ببیند و از کلیه ی خدمات اتحادیه ی ایراتا استفاده نماید.
2-کار با انواع واتر جت ها برای نماهای مختلف ساختمانی را به خوبی آموزش ببیند و نحوه ی مهار واترجت ها را به آسانی دریابد. راپل کار یا بندباز با مهارت باید بداند که نحوه ی به کارگیری ابزاری مانند واترجت باید به گونه ای باشد که به سیم برق و دیگر موانع خطرناک برخوردی نداشته باشد .درضمن این ابزار به گونه ای به طناب راپل گیر نکند زیرا باعث می شود که راپل کار تسلط خود را از دست بدهد و تعادلش از بین خواهد رفت.

3- راپل کار دارای مهارت باید آموزش های لازم برای انجام کلیه ی خدمات مختلف مانند: نما شویی ،بتونه کاری، گچ کاری، نصب سنگ و کاشی، نقاشی و ..را در ارتفاعات مختلف ساختمانی دیده باشد تا در کار خود موفق شود.

 

ابزارهای مورد نیاز در حرفه ی راپل کاری چیست؟

راپل کاران برای بالا رفتن از ارتفاعات مختلف ساختمانی به ابزارهای مختلف و استانداردی نیازمند هستند

1- کمربند ایمنی :که در اصل با محکم گرفتن کمر طناب باز او را در ارتفاع امن نگه می دارد.

2-کمربند حمایتی بند بند: این کمربند به دور ران، بازو، کمر بسته می گردد و در جهت نگه داشتن تعادل فرد راپل کار نقش بسزایی خواهد داشت.

3-طناب ایمنی: این طناب راپل کار را در شرایط اضطراری پوشش می دهد.

4_طناب جانبی: برای حمایت از راپل کار در زمان انجام عملیات مورد استفاده قرار می گیرد.

5_هارنس: درجهت مهار کتف، ران مورد کاربرد است و طناب باز را به کمک قلاب به وسایل دیگر متصل می نماید.

6_اتصال دهنده ها، کارابین

7_طناب های عملیاتی و طناب دوم

راپل کار برای انجام هر فعالیت مانند: نما شویی، پیچ و رولپلاک و …در ارتفاعات باید تجهیزات دیگری را با خود همراه داشته باشد که با توجه به نوع کار معین می شود.
هزینه ی خدمات راپل به چه شکلی می باشد؟
اما برای به دست آوردن هزینه های مختلف انجام خدمات راپل در بخش نمای ساختمان عکس نمای ساختمان مورد نظرتان را به شماره ی واتساپ شرکت خدماتی مورد نظر ارسال کنید زیرا نوع قیمت دهی برای نما بستگی به متراژ عرض ساختمان و تعداد طبقات آن تغییر می یابد. کارشناسان فروش شرکت پس از دیدن تصاویر در زمینه ی محاسبه ی قیمت دقیق خدمات مختلف نما در امر راپل کاری به مشتری هزینه ی نهایی را اعلام می کنند.

READ  پیچ و رولپلاک نمای ساختمان با طناب بدون داربست جهان استوار

 

راپل کاری

کار در ارتفاع با طناب بدون داربست

خدمات مختلف راپل کاری در ارتفاعات ساختمان

1-پیچ رولپلاک کردن سنگ نما
در اثر گذشت زمان بافت سنگ در بخش نمای ساختمانی بر اثر عوامل مختلف محیطی مانند آب باران ،برف، رطوبت، طوفان، زلزله، انقباض و انبساط شدید دچار نوعی تنش خواهد شد و از سطح نما شل و به صورت سنگ ریزه به پایین ارتفاعات سقوط می نماید. که نتیجه ی آن خسارت مالی و گاهی جانی را در پی خواهد داشت. یکی از وظایف راپل کاری شناسایی سنگ های شل شده در بافت نمای ساختمان و ترمیم و بازسازی آنها و یا تعویض سنگ به کمک ابزار پیچ و رولپلاک، دریل و مته می باشد که نتیجه ی آن مقاوم سازی سنگ در محل نمای ساختمان برای جلوگیری از ریزش و پرتاب سنگ به پایین ارتفاعات خواهد بود.

2_نماشویی

استفاده از واترجت برای شست و شوی نمای ساختمان که در اثر سالها دچار آلودگی و جرم گرفتگی شدید شده است پیشنهاد می گردد. این کار توسط راپل کار در ارتفاعات به کمک ابزار مناسب و استانداردی که شرکت در اختیار ارتفاع کار قرار می دهد به آسانی صورت می گیرد تا بافت نما مثل روز نخست پاکیزه و زیبا شود و این کار به زیباسازی نمای شهر کمک بسیاری می نماید. تاثیر بسزایی در امر خرید و فروش ساختمان خواهد داشت. استفاده از مواد نانو در امر شست و شوی ساختمان توسط راپل کار پیشنهاد مناسبی خواهد بود به طوری که هر گونه لک در مدت زمان کوتاه برچیده خواهد شد.

3_آببندی نما
سنگ های نما در برابر عوامل و شرایط آب و هوایی از خود واکنش نشان می دهند و اگر در زمان نصب سنگها بند کشی و آب بندی انجام نگردد در مدت زمان کمی می توانید مشاهده کنید که باعث ریزش سنگ و شل شدگی خواهید شد که این موارد می تواند خسارت های مالی و جانی به همراه داشته باشد. کار آببندی نما توسط تیم ویژه راپل کاری به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

4_نقاشی و رنگ آمیزی نما
نقاشی و رنگ آمیزی نما برای بهتر و تمیز جلوه دادن و نوسازی بافت نمای ساختمان توسط تیم حرفه ای کار در ارتفاع بر روی طناب محکم، بدون داربست با صرفه جویی در زمان و هزینه ها به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

READ  پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب به روش راپل

5-نصب بنر و تابلوی تبلیغاتی
برای نصب بنر و تابلوی تبلیغاتی در بالاترین قسمت ساختمان ها تنها از افرادی که در این حرفه مهارت لازم را دارند استفاده می شود، راپل کاران با استفاده از تجربه ای که در بالارفتن از ارتفاعات مختلف ساختمانی کسب نمودند می توانند به کمک طناب محکم، بدون داربست در بالاترین نقطه ارتفاعات اقدام به نصب تابلو و بنر تبلیغاتی نمایند.

6_نصب و تعویض تهویه و کولر و دودکش در ساختمان
ارتفاع کاران با دانش و مهارتی که در راستای بالا رفتن از ارتفاعات کسب نمودند قادر هستند حتی در دورترین نقطه از ارتفاعات کولر، دودکش و تهویه را با ابزار مناسب و استاندارد نصب نمایند.
درآمد راپل کاری در ایران چقدر می باشد؟
در پاسخ به این سوال باید بگویم که هر اندازه پروژه کاری بزرگتر باشد خوب به طور حتم میزان درآمدی که برای فرد راپل کار در نظر گرفته می شود بیشتر خواهد بود و هر اندازه پروژه راپل کاری کمتر باشد میزان درآمد هم برای راپل کار کمتر خواهد بود. به طور معمول راپل کار با استفاده از ابزار کامل حقوقی بین 300تا 500 هزار تومان و بدون ابزار بین 150تا 300 درآمد خواهد داشت. راپل کاری نوعی تخصص ویژه است و از عهده ی هر فرد عادی بر نمی آید. در بعضی شرکتهای بزرگ که پروژه های گسترده و سنگینی دارند اگر ارتفاع کاری راپل را خوب یاد گرفته باشید تا 20 میلیون تومان می توانید از همین راه درآمد بالا کسب نمایید.

نکات مهم در روش استفاده از راپل

1-از ابزار استانداردی باید استفاده شود که مخصوص کار راپل است.
2-وسایل و ابزاری که مورد استفاده قرار می گیرد باید از نظر سالم بودن چک شود اگر خرابی داشته باشد باید بلافاصله تعویض شود تا جلوی خسارت های مالی و جانی گرفته شود.
3_مکانی که طناب به آن وصل می شود که همان کارگاه است باید دارای مقاومت لازم باشد تا از خطر سقوط راپل کار جلوگیری گردد.
4_هر وسیله بعد اتمام کار باید تمیز شود.
جمع بندی
راپل کار فردی است که از توانایی و مهارت ویژه ای برخوردار می باشد به طوری که قادر است به همه ی نقاط دورتر از بخشهای ساختمانی که کارگر معمولی توان دسترسی به آن ندارد دسترسی یابد .این فرد با همه ی تجربه ای که دارد از عهده ی هر کاری در ساختمان بر خواهد آمد. راپل کاری یا کار در ارتفاع نوعی حرفه ی تخصصی و نوینی است که امروزه جایگزین بسیار مناسبی برای استفاده از روش سنتی داربست می باشد زیرا خطرات ناشی از استفاده از طناب به مراتب کمتر خواهد بود. جوانان زیادی شیفته ی ورود به این حرفه پر هیجان هستند به طوری که تنها راه ورود را گذراندن دوره های آموزشی کار در ارتفاع در برگزاری کلاسهایی می دانند که زیر نظر شرکتهای معتبر خدمات نما در سراسر کشور برگزار می گردد. با ورود به این حرفه ی نوین وارد دنیایی از مشاغل پرهیجان و پردرآمد خواهید شد تا جایی که آن را به عنوان شغل دوم خود می توانید قلمداد نمایید.

 

حوادث کار در ارتفاع عهده چه کسی می باشد